Mothers-Day-Gift_1Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva pocta matkám a materstvu. Slaví sa v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete. Vychádza z rôznych tradícií, napr. inak vo Veľkej Britácii (štvrtá pôstna nedeľa), inak v arabských krajinách (21.marec) atď. V tento deň dávajú deti svojim matkám darčeky, väčšinou vlastnoručne vyrobené. Obdobné sviatky po celej zemi eistovali už dávno v histórii, napr. v starovekom Grécku sa oslavoval sviatok plodnosti a matiek, spojeny s uctievaním pohanskej bohyne Rhey, matky bohov.

Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. O 5 rokov neskôr vyhlásil prezident USA Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek, konajúcu sa druhú májovú nedeľu.

V Česku sa oslavuje podľa amerického vzoru rovnako druhú májovú nedeľu. V Československu sa začal slaviť tento sviatok v roku 1923. Jeho propagátorkou bola Alice Masaryková. Po druhej svetovej vojne bol postupne zatlačovaný do pozadia oslavami Medzinárodného dňa žien, ale aj napriek tomu sa ďalej v niektorých rodinách primomínal. Po roku 1989 sa znova začal oslavovať verejne. MDŽ sa ale taktiež zachováva, tak ako je to aj v iných krajinách. V niektorých krajinách sa oba sviatky zlúčili do jedného.

Tento deň dopĺňa Deň otcov, ktorý oslavuje otca a slaví sa vždy tretiu nedeľu v júni.

 
Kytica kvetov - MIX
5 €

Na objednávku 
Kód: 352
Kytica makov
5 €

Skladom  (1 ks)
Detail
Kód: 346
Ľalie v kvetináči 15cm
10 €

Na objednávku 
Kód: 155
Maky v kvetináči 14cm
10 €

Na objednávku 
Kód: 128
Rúže v kvetináči 17cm
10 €

Na objednávku 
Kód: 152
Rúže v kvetináči 17cm
10 €

Na objednávku 
Kód: 153
Rúže v kvetináči 17cm
10 €

Na objednávku 
Kód: 154
Tulipány v kvetináči Ø14cm Kód: 325
8 položiek celkom